Przeterminowanie pożyczki

Przeterminowanie pożyczki

Na wstępie zaryzykuję stwierdzenie, że nie wszyscy wiedzą, iż pożyczka może być przeterminowana. Co więcej, taka sytuacja zdarza się niejednokrotnie.

Zacznijmy od początku

Najlepiej jednak zacząć od samego początku. Potrzebujemy pieniędzy więc decydujemy się na skorzystanie z pożyczki. Nie ma znaczenia czy jest to pożyczka bankowa czy pozabankowa. Znaczenie ma to czy ją spłacimy w terminie. Jeżeli decydujemy się na pożyczkę/kredyt musimy mieć pewność co do spłaty zobowiązań. Są jednak rzeczy, których nie można przewidzieć. Mam na myśli między innymi utratę pracy. Utrata pracy wiąże się ze sporymi trudnościami ze spłatą. Pożyczka, która nie jest spłacona najczęściej trafia do windykacji. Na początku jednak powiedziałem, że może dojść do przedawnienia.

Kiedy dochodzi do przedawnienia/przeterminowania?

Można powiedzieć, że wszystko zależy od instytucji, która pożyczyła nam pieniądze. Jeżeli nie spłacamy pieniędzy to instytucja ma prawo dochodzić odzyskania kwoty. Jeśli jednak windykacja zostanie rozpoczęta zbyt późno, mamy do czynienia z przedawnieniem. Tutaj dochodzimy jednak do kolejnej ważnej sprawy. Mianowicie mam na myśli to kiedy dochodzi do przedawnienia. Przedawnienie ma miejsce dopiero po okresie 3 lat. Co tu dużo mówić, jest to bardzo długi okres czasu. Co za tym idzie, w żadnym wypadku nie jest pomocny. Sytuacja jest wręcz przeciwna. Firma windykacyjna może zmusić do spłaty długu sprzed lat. Serdecznie zachęcam, aby o tym pamiętać (niestety wiele osób z jakiegoś powodu o tym zapomina).

2 Komentarze

  1. Mnie również pomógł ten tekst.

  2. Pomocny tekst

Skomentuj

Your email address will not be published.


*